Ripple (XRP) – co to jest? Opis i recenzja kryptowaluty
3 min readCzęsto piszemy o niszowych kryptowalutach, natomiast zapominamy o tych, które od miesięcy należą do ewidentnej czołówki rankingu Coinmarketcap. Jedną z takich kryptowalut jest bez wątpienia Ripple (XRP). W poniższym poście postaramy się wytłumaczyć, czym jest Ripple (XRP), jak działa i „czy warto”.
Ripple (XRP) – co to jest? Opis i recenzja kryptowaluty
Ripple (XRP) to przede wszystkim niezwykle rozbudowana platforma, która umożliwia rozrachunki w czasie rzeczywistym. Jest to quasi-zdecentralizowana sieć transakcyjna oparta na blockchainie – posiada ona własną walutę cyfrową XRP. O decentralizacji Ripple można mówić w nieskończoność – część użytkowników zarzuca Ripple (XRP) jej brak i stąd mieszane opinie na temat całego projektu. Prawda jest jednak taka, iż mamy do czynienia z tańszą alternatywą dla standardowych rozliczeń w czasie rzeczywistym pomiędzy instytucjami finansowymi (np. pomiędzy bankami). Zapewnia ona dużo sprawniejsze i szybsze transfery międzynarodowe z wykorzystaniem różnych walut. Ta opcja z pewnością wiele uławia przedsiębiorcom. Sieć RippleNet umożliwia także dokonywanie transakcji za pośrednictwem XRP, jak i i innych walut – to z pewnością stanowi o innowacyjnym charakterze projektu, który zapewnia Ripple (XRP) przewagę nad konkurencją.
– xRapid – czyli sieć rozliczeniowa dla banków, pozwalająca finalizować transfery natychmiastowe przy użyciu walut fiducjarnych z wykorzystaniem XRP
– xVia – czyli terminal bankowy, który pozwala na dołączenie do sieci Ripple
Jak widzicie, sam projekt rozwija się bardzo dynamicznie. Firma ma siedzibę w San Francisco, w Londynie, Sydney, Singapurze i Luksemburgu. Zanim zaczniecie krytykować Ripple, pomyślcie o tym, jak bardzo ta platforma pomaga w adopcji kryptowalut – w przyszłości z pewnością skorzysta na tym cała branża.
Ripple (XRP) jest jednym z najbardziej zaawansowanych projektów opartych na technologii blockchain – zapewnia on wysoką skalowalność (z tego względu mamy do czynienia z centralizacją i występowaniem pośredników). Może on wykonać ponad 1500 transakcji na sekundę (TPS) i przyjmować jednocześnie nawet do 50 tysięcy transakcji! To wyniki zbliżone do skalowalności sieci płatniczej Visa. Operacje są potwierdzane w czasie do pięciu sekund, a więc jest naprawdę nieźle. Pod względem technicznym Ripple (XRP) jest zatem dalece przed innymi projektami z czołówki rankingu. Czy jednak wcześniej wspomniana centralizacja nie odstraszy entuzjastów kryptowalut?
Opinie są podzielone. Ripple (XRP) to projekt kontrowersyjny, na temat którego znajdziemy mnóstwo skrajnych recenzji. Staramy się być obiektywni – doceniamy fakt, iż mamy do czynienia z produktem przeznaczonym dla banków i instytucji finansowych. Z tego względu musimy ową centralizację zrozumieć. Bez niej tak duża skalowalność i natychmiastowe rozliczenia nie byłyby możliwe do osiągnięcia.
Zwróćcie uwagę, XRP ma ogromne szanse na zrewolucjonizowanie tradycyjnej bankowości – przy tym popularyzuje technologię blockchain, co niewątpliwie jest dobre dla rynku. Pozostałe projekty także zyskają na sukcesach Ripple.