KryptoLab – Kryptowaluty, Bitcoin i tanie altcoiny z potencjałem!

Kryptowaluty, Bitcoin i tanie altcoiny z potencjałem, które warto kupić! KryptoLab to blog o kryptowalutach numer jeden dla początkujących i nie tylko!

Kryptowaluta Celestia (TIA) – Co to jest? Opis i recenzja

4 min read

Kryptowaluta Celestia (TIA) – czym jest? Kryptowaluty od dawna stanowią nieodłączny element rynku finansowego, a wraz z nimi pojawiają się coraz to nowe projekty i innowacje. Jednym z najnowszych i obiecujących projektów jest Celestia, pierwsza na świecie sieć blockchain zapewniająca dostępność danych, która uruchomiła swoją główną sieć (mainnet) 31 października 2023 roku. Projekt ten wprowadził na rynek również ponad 300 milionów dolarów w kryptowalutach o nazwie TIA. Dlaczego warto się bliżej przyjrzeć Celestia i co to takiego właściwie jest? Odpowiemy na te pytania w naszym artykule.

Celestia – Co to jest?

Celestia to modularna sieć blockchain, która dostarcza programistom infrastrukturę do budowy i utrzymania własnych blockchainów. W szczególności, Celestia pozwala innym blockchainom korzystać z niej jako warstwy dostępności danych i konsensusu.

Celestia (TIA) – tę kryptowalutę kupisz tutaj

Jako warstwa dostępności danych, blockchainy mogą bezpiecznie publikować swoje transakcje na Celestii, pozwalając ich węzłom na weryfikację transakcji, jednocześnie nie obciążając nadmiernie rosnącego blockchaina. Jako warstwa konsensusu, sieć Celestia złożona z walidatorów stale sprawdza i potwierdza przechowywane dane oraz generuje dowody na dostępność danych.

Zrozumienie modułowości blockchaina

Uruchomienie Celestii na głównej sieci (mainnet) 31 października 2023 roku ogłoszono jako początek „ery modułowości” w branży blockchain. Ale czym tak naprawdę jest modułowość blockchaina i dlaczego jest to istotne dla świata kryptowalut?

Modułowość blockchaina to koncepcja projektowania blockchaina, która oddziela podstawowe funkcje wykonywane przez blockchain. Wczesne blockchainy kryptowalut, takie jak Bitcoin (BTC) i Ethereum (ETH), wykonywały wszystkie zadania wymagane od blockchaina, takie jak dostępność danych, konsensus, wykonanie i rozliczenie. Są one nazywane blockchainami monolitycznymi.

Blockchainy modułowe specjalizują się i optymalizują działania, aby wykonywać określone funkcje. Modułowość blockchaina ma na celu zapewnienie infrastruktury, która jest zoptymalizowana do osiągnięcia masowej skali przez inne blockchainy. Modułowy design ma również ułatwić i przyspieszyć deweloperom wdrażanie nowych blockchainów i aplikacji zdecentralizowanych.

Jak działa Celestia?

Celestia to pierwsza na świecie sieć zapewniająca dostępność danych, ale co to dokładnie oznacza, a jaki problem Celestia rozwiązuje?

Najpierw zrozummy, czym jest dostępność danych. Dostępność danych odnosi się do pewności, że dowolny uczestnik sieci może pobrać dane transakcji w dowolnym momencie w celu weryfikacji bloku. Jest to środek bezpieczeństwa, który pozwala każdemu sprawdzić rejestr blockchain i zweryfikować na nim transakcje.

Głównym problemem jest tu konieczność pobierania kompletnych danych transakcji, aby niezależnie zweryfikować bloki. To istotny problem skalowania, ponieważ pobieranie wszystkich danych transakcji z rosnącego blockchaina staje się trudne dla zwykłych użytkowników.

Celestia rozwiązuje ten problem, zapewniając dostępność całych danych transakcji dla uczestników sieci, którzy nie muszą pobierać i przechowywać danych samodzielnie.

Celestia osiąga to za pomocą technologii zwaną próbkowaniem dostępności danych (DAS), gdzie lekkie węzły (które nie przechowują całych danych) muszą próbkować tylko niewielką część danych bloku, aby zweryfikować, czy blok został opublikowany.

Debiut kryptowaluty TIA

Celestia wprowadziła swoją kryptowalutę o nazwie TIA wraz z głównym uruchomieniem sieci 31 października 2023 roku.

Projekt przeznaczył 60 milionów tokenów TIA (6% ogólnej podaży) na airdropy podczas startu dla deweloperów, badaczy, aktywnych stakerów oraz adresów na Ethereum, Ethereum rollups, Cosmos i Osmosis.

Dane rynkowe

Kryptowaluta TIA Celestii zadebiutowała na otwartym rynku w okolicach 2 dolarów. Para TIA/USDT osiągnęła maksymalny kurs 2,5 dolarów pierwszego dnia handlu. Kapitalizacja rynkowa TIA wynosiła ponad 319,6 miliona dolarów na dzień 1 listopada 2023 roku. W obiegu znajduje się ponad 141 milionów TIA w momencie pisania artykułu.

Tokenomika

Kryptowaluta TIA Celestii ma twardy limit 1 miliarda tokenów. Inflacja TIA wynosi 8% w pierwszym roku i maleje o 10% w każdym kolejnym roku, aż osiągnie poziom inflacji rocznej wynoszący 1,5%. Zastosowania TIA

Deweloperzy muszą płacić opłaty w TIA za rozwiązania dostępności danych Celestii. Rollupy oparte na Celestii będą wykorzystywać TIA jako token gazowy i środek płatniczy. Jako łańcuch typu proof-of-stake, Celestia będzie wykorzystywać TIA do stawki (stake). Stakerzy TIA będą mogli uczestniczyć w zdecentralizowanej zarządzaniu Celestią.

Co dalej dla Celestii?

Deweloperzy w Celestii ujawnili nieco przyszłość tego obiecującego projektu blockchain. Oto, czego można spodziewać się od zespołu w najbliższym czasie.

Według słów samej Celestii:

„Uruchomienie głównej sieci oznacza więcej niż tylko uruchomienie Celestii. To początek nowej ery. Era weryfikowalności, w której każdy może uruchomić bezpieczny lekki węzeł. Współpracy, w której blockchainy mogą budować na sobie nawzajem. Era obfitości przestrzeni blokowej, która pozwala każdemu deweloperowi na wdrożenie własnego blockchaina.”

Planowane są także następujące działania:

  • Zwiększenie wsparcia dla bloków z 2MB na starcie do 8MB, z możliwością ich zwiększania poprzez zarządzanie na łańcuchu.
  • Wsparcie dla przycinania historycznych danych transakcji.
  • Lekkie węzły weryfikujące przejścia stanu na L1.
  • Wdrożenie Celestii na Ethereum Mainnet.
  • Monitorowanie sieci lekkich węzłów na smartfonach.

Podsumowanie

W świecie kryptowalut, w trakcie niedźwiedziego rynku, społeczność blockchain ponownie pokazuje skupienie i determinację w celu wprowadzenia produktu, który może znacząco wpłynąć na projektowanie blockchainów w przyszłości.

Celestia (TIA) – tę kryptowalutę kupisz tutaj

Rozwiązania dostępności danych Celestii przychodzą w odpowiednim czasie i dobrze zapowiadają się na wspieranie innowacji technologicznych w sektorze kryptowalut, które są kierowane przez roadmapę Ethereum związaną z rollupami. Celestia jest projektem, który zasługuje na uwagę każdego, kto interesuje się światem kryptowalut i technologią blockchain.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.